ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

КАКВО СА ФОТОВОЛТАИЦИТЕ?

Фотоволтаичните системи са технология за преобразуване на слънчевата светлина директно в електрическа енергия чрез използването на фотоволтаични (PV) клетки. Тези клетки са направени от материали, които произвеждат електричество, когато са изложени на слънчева светлина.

Kогато слънчевата светлина пада върху фотоволтаичните клетки, те генерират директна токова електроенергия. Тази енергия може да се използва директно или да се съхранява в батерии за използване по-късно.

КАК РАБОТИ ЕДНА ФОТОВОЛТАИЧНА СИСТЕМА?

Основен елемент на инсталацията са фотоволтаични клетки, които се комбинират във фотоволтаични модули. Благодарение на това получаваме способността да генерираме повече слънчева енергия. В клетките слънчевата светлина се превръща в постоянен ток. Този процес се нарича фотоволтаичен ефект. Клетките са направени от полупроводникови материали. Те позволяват провеждането на електрически заряди в резултат на външни фактори, като слънчева радиация или температура. Най-често използваният полупроводник при производството на фотоволтаични клетки е силицият. Преобразуваната в постоянен ток слънчева енергия се прехвърля към фотоволтаичния инвертор, който отговаря за преобразуването й в променлив ток. Променливият ток е този, който е в нашите домашни контакти и ние го използваме всеки ден.

ОТ КАКВО СЕ СЪСТОИ И КАК РАБОТИ ФОТОВОЛТАИЧНАТА ЦЕНТРАЛА?

Основните елементи на една фотоволтаична система са:

  • фотоволтаични панели, които преобразуват слънчевата енергия в електрическа
  • монтажна конструкция за закрепване на соларните панели върху покрив, фасада, земя, вода и/или други повърхности
  • инвертори, които преобразуват постоянното напрежение от панелите в променливо;
  • кабели, конектори
  • табла/ събирателни кутии, в които се монтират контролни електромери, автоматични прекъсвачи и други аксесоари около вашата централа
  • заземителна и мълниезащитна уредба

ПОКРИВЪТ МИ ПОДХОДЯЩ ЛИ Е ЗА МОНТАЖ НА ФОТОВОЛТАИЧНИ ПАНЕЛИ?

Фотоволтаичната централа може да бъде монтирана на всякакви видове покриви – скатни, плоски, дори обли, независимо от покривната настилка (керемиди, битум, LT ламарина и др.)

Съображения, които трябва да вземете под внимание са: Необходимо е покривът да бъде в добро здраве, в противен случай е възможно монтажът на фотоволтаичната централа да нанесе щети върху него. Също така, ако се случи нещо с него и се налижи ремонт ще трябва да деинсталирате цялата соларна система, за да бъде поправен.

ТРЯБВА ЛИ ПОКРИВЪТ МИ ДА Е НАСОЧЕН НА ЮГ, ЗА ДА ИНСТАЛИРАМ СОЛАРНИ ПАНЕЛИ ВЪРХУ НЕГО?

Препоръчително е да бъде насочен на юг, защото производителността им ще бъде най-голяма, но не е задължително. Соларни панели могат да се инсталират и на югозападни и югоизточни терени. Ако са насочени изцяло към изток или запад ще работят на 85% от останалите варианти.

КОЛКО ТРЯБВА ДА Е ГОЛЯМ ПОКРИВЪТ, ЗА ДА МОГА ДА СЛОЖА ПАНЕЛИ?

Един фотоволтаичен модул (панел) е с площ около 2,60 кв.м.

От значение са няколко фактора и това са:

  • Изложение
  • Тип покив – скатен или плосък

Ориентировъчен пример за необходимата площ е както следва: За система от 5kW (около 9 панела – 550 W):

  • скатен покрив – според спецификите на ската, размерът може да варира, необходими са ви около 40 кв.м. правоъгълна площ
  • плосък покрив (при монтаж на панелите на 20° наклон) – 60 кв.м

За система от 30kW (54 панела):

  • скатен покрив – 165 кв.м
  • плосък покрив (при монтаж на панелите на 20° наклон) – 220 кв.м
  • наземно –

Разбира се, това са ориентировъчни размери и точна информация може да получите след консултация с нас и извършване на симулация от наш проектант.

ТРЯБВАТ ЛИ МИ РАЗРЕШИТЕЛНИ, ЗА ДА ИНСТАЛИРАМ СОЛАРНА СИСТЕМА ЗА ЛИЧНИ НУЖДИ?

Не. Не са необходими разрешителни за инсталирането на соларни системи за собствени нужди до 20KW. Единственото изискване е уведомяването на главният архитект и ЕРП-то.

„Административната тежест, която хората трябва да извървят – строително разрешение, проектантска документация, въвеждане в експлоатация – ще отпадне. Вместо строително разрешение ще има уведомителен режим, вместо проектантска документация ще има линейни схеми. А техническото приемане на обекта ще се случва с декларативен режим, като собственикът ще декларира заедно с изпълнителя пред общината“ – цитат.

РАБОТЯТ ЛИ СОЛАРНИТЕ ПАНЕЛИ В ОБЛАЧНО ВРЕМЕ

Да, работят. Макар и с по-малка сила слънчевите лъчи продължават да достигат до земната повърхност дори при гъста облачност. Какво става ако имам натрупан сняг върху соларните панели?

КАКВО СТАВА АКО ИМА НАТРУПАН СНЯГ ВЪРХУ СОЛАРНИТЕ ПАНЕЛИ?

Снегът трябва да се изчиства, за да могат те да продължават да произвеждат електричество. Повечето соларни панели са инсталирани под някакъв наклон което улеснява самопочистването им. Но ако все пак се наложи да го отстраните Вие, няма да Ви бъде трудно, поради гладката им повърхност.

ЩЕ ПРОДЪЛЖАВАМ ЛИ ДА ПЛАЩАМ ЗА ТОК, АКО ИМАМ СОЛАРНА СИСТЕМА?

Ако сте включени към централната електроразпределителна мрежа – да, ще продължавате да плащате сметките си за ток, които в добрият случай ще бъдат занижени в пъти.

ИЗДЪРЖАТ ЛИ ПАНЕЛИТЕ НА ГРАДУШКА?

Да! Фотоволтаичните панели са изработват със специално стъкло, което е издръжливо на градушки. Панелите следва да отговарят на определени международни стандарти. При сертифицирането за тези стандарти, панелите биват тествани при хвърляне на ледени късове с диаметър 25мм и тегло 7,53 грама по закалената стъклена повърхност на модула със скорост от 23 м / сек.

КАКВА ЩЕ БЪДЕ ПЪРВОНАЧАЛНАТА ИНВЕСТИЦИЯ ЗА ИЗГРАЖДАНЕТО НА ФОТОВОЛТАИЧНА СИСТЕМА ЗА СОБСТВЕНИ НУЖДИ?

Това е въпрос, на който трудно може да бъде отговорено персонално без предварителни уточнения на редица детайли. Основните въпроси, които определят цената са:

  • Тип на монтажа
  • Мощност на фотоволтаичната централа
  • Наличие на батерии и размер на капацитета им
  • Избор на марки на компонентите, според изискванията на клиента

Мощността на всяка една система се определя индивидуално спрямо нуждите на конкретният дом/вила. Съществуват 3 варианта за изграждане на свързаност на фотоволтаичните системи.

Първият е мрежови (ON GRID). Свързване директно към електроразпределителната мрежа (ЕРМ) . Това е най-евтиният вариант от гледна точка на инвестиция. При него ползвате произведената енергия през деня и имате възможност да подавате излишъка от нея към ЕРМ, ако има такава. Съответно получавате и пари за нея. През всичкото време което соларните Ви панели не произвеждат ток поради някаква причина, продължавате да ползвате услугите на ЕРП-то.

Вторият вариант е хибриден (HYBRIDE). При него инвестицията е по-голяма поради факта, че закупувате и батерии за съхраняването на произведената енергия през деня и продължавате да я ползвате в неслънчевото време на денонощието. Остатъкът на енергия, ако има такъв, има възможност да се подава обратно към ЕРМ.

Третият вариант е OFF GRID. Напълно независима система от наличието на ЕРМ и ЕРП-та. Тя не се включва към тях. Изисква най-голяма първоначална инвестиция, но за местата с отдалечен достъп където свързването към централната мрежа би било много скъпо и трудно е много подходящо решение. Също така за хората които искат да са напълно независими в енергийно отношение.

МОГА ЛИ ДА ИНВЕСТИРАМ В ФОТОВОЛТАИЧНА ЦЕНТРАЛА ЧРЕЗ КРЕДИТИРАНЕ?

Да! Възможно е отпускане на кредит за изграждане както на промишлени ФЕЦ така и на такива за домашни нужди. Чрез нашата партньорска мрежа можем да предложим пълно финансиране на домашни централи до 30 000лв, което включва дори и разходите за монтаж.

КОЛКО Е ГАРАНЦИЯТА НА ФОТОВОЛТАИЧНИТЕ ПАНЕЛИ?

Повечето фотоволтаични панели имат 10-15 години пълна гаранция, както 25 години гаранция за производителност. Това разбира се зависи от бранда, който ще изберете. Ние от Хийл Конструктор ООД винаги препоръчваме на нашите клиенти и работим с производители от топ 10 на световния пазар.

ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ЗА КОНСТРУКЦИЯТА НА ПАНЕЛИТЕ ДА СЕ ИЗПОЛЗВА СТОМАНА ИЛИ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА Е АЛУМИНИЕВА?

Ние винаги залагаме на ниско корозионни материали за изработването на конструкцията. Причината е, че това е система с живот над 25 години и не е разумно да я разположите върху материал, който след 10-15 години да е компрометиран.

КАК БИХ МОГЪЛ ДА ОГРАНИЧА ИЗЛИШНИЯ ТОК ОТ ИНВЕРТОРА КЪМ МРЕЖАТА?

Обикновено това се случва посредством Smart Meter или Smart Power Sensor, който измерва в реално време потреблението в обекта и предава данни към инвертора. Инвертора на базата на тези данни регулира своето производство, така че винаги да е малко под общата консумация, за да не се получава връщане в мрежата. Всеки производител на инвертори в днешно време има такова решение.

АКО НА МЯСТОТО, НА КОЕТО ИМАМ ИНСТАЛИРАНА ФОТОВОЛТАИЧНА ЦЕНТРАЛА НЯМАМ ДРУГО ЗАХРАНВАНЕ, МОГА ЛИ ДА ВКЛЮЧВАМ ЕЛЕКТРОУРЕДИ С ПО-ГОЛЯМА МОЩНОСТ ОТ ТАЗИ НА ЦЕНТРАЛАТА?

Няма как мощността на електроуредите които искате да пуснете да надвишават тази на ИНВЕРТОРА, когато системата работи в островен (автономен) режим.

ИМАМ КЪЩА И ИСКАМ ДА Я ЗАХРАНВАМ ИЗЦЯЛО С ТОК ОТ ФОТОВОЛТАИЦИ. КОЛКО БРОЯ СОЛАРНИ ПАНЕЛИ СА МИ НЕОБХОДИМИ?

Това е много относително и зависи много от потреблението на домакинството. Въпреки това, опитът ни сочи, че повечето домакинства ще задоволят нуждата си от електроенергия до голяма степен със система с мощност между 5 и 8 kWp, тоест между 12 и 20 панела. Все пак трябва да се има предвид, че напълно автономно захранена къща има доста ограничения, с които трябва да се справи. Например за пълно осигуряване на домакинството през нощта ще са необходими батерии с достатъчно голям капацитет, които да издържат. Необходимо е също така да следите консумацията си и капацитета на тези батерии, за да не се окажете в неприятна ситуация, без електрозахранване. В заключение, нашето мнение е, че не е препоръчително да ограничавате достъпа си до електроразпределителната мрежа изцяло, а по-скоро да се стремите към ограничаването на консумацията на закупуваната енергия. Изключение към нашето заключение са местата без електроразпределение, за там разбира се са предназначени и така наречените автономни (OFFGRID) фотоволтаични системи.

МОГА ЛИ ДА ПРОДАВАМ ПРОИЗВЕДЕНАТА ЕНЕРГИЯ?

Да! Имате възможност да изградите централа изцяло за продажба на произведената енергия, както и централа, при която да консумирате произведената енергия и само излишъка да бъде продаван на електроснабдителното дружество. Изграждане на подобни централи е съпътствано със съгласувателни процедури и издаването на разрешителни документи от ЕРП-то и съответната община. Повече за процедурата можете да намерите ТУК

НА КАКВА ЦЕНА ЩЕ МИ ИЗКУПУВАТ ЕНЕРГИЯТА?

Актуалните преференциални цени на изкупуване на енергия от ФЕЦ, може да проверите в сайта на електроразпределителното дружество във вашият район. Ориентировъчните преференциални цени са: За ФЕЦ до 5kW, монтирани на покриви и фасади – около 201,35 лв./MWh; За ФЕЦ от 5kW до 30kW, монтирани на покриви и фасади – около 172,88 лв./MWh

КАКВИ СА ДОКУМЕНТИТЕ, КОИТО СА НУЖНИ ЗА ПРОДАЖБА НА ЕНЕРГИЯТА?

Първата стъпка при процедура по изграждане на ФЕЦ за продажба на енергията е да получите становище за условията и начина на присъединяване от съответното за вашия регион електроразпределително дружество. За целта е необходимо да приложите актуална скица и документ за собственост на имота.

Заявленията може да намерите тук: Заявление за проучване – Електроразпределение Юг ЕАД Заявление за проучване – Електроразпределителни мрежи Запад АД Заявление за проучване – Електроразпределение Север АД

За да изградите ФЕЦ изцяло за продажба на енергията на преференциална цена трябва да отговаряте на следните условия: ФЕЦ да бъде до 30kWp инсталирана мощност и да бъде монтирана на покрив; Имотът да бъде в урбанизирана територия; В имотът да има законна сграда, която да е присъединена и да има открита партида към eнергоразпределителното дружество. Повече за цялата административна процедурата можете да намерите ТУК.

АКО СКЛЮЧА ДОГОВОР ЗА ПРОДАЖБА НА ЕНЕРГИЯТА, ТОЗИ ДОГОВОР ЩЕ БЪДЕ ДО 2035Г, НО ЦЕНАТА, НА КОЯТО МИ СЕ ИЗКУПУВА ЕНЕРГИЯТА ЩЕ СЕ ОПРЕДЕЛЯ ВСЯКА ГОДИНА ИЛИ ЗА ЦЕЛИЯ ПЕРИОД НА ДОГОВОРА ЩЕ ВАЖИ ЦЕНАТА, НА КОЯТО СЪМ СКЛЮЧИЛ ДОГОВОРА?

Преференциалната цена до 30kWp, се определя всяка година, но тя ще остане една и съща за целия срок на договора който вие включите. Ако в периода в който сключите договора, цената е например 0,18 лева без ДДС за киловат, то тя ще остане такава до края, дори следващата година КЕВР да я промени.

ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ЕРП-ТО (ЕНЕРГОРАЗПРЕДЕЛИТЕЛНОТО ДРУЖЕСТВО) ДА ОТКАЖАТ СВЪРЗВАНЕ КЪМ МРЕЖАТА?

Възможно е, но това ще стане ясно още на етап „Искане за проучване“, така че няма как да направите инвестицията и после да Ви откажат.

ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ЗА ИЗГРАЖДАНЕТО НА ФЕЦ 30KW, ИЗЦЯЛО ВЪРХУ ЗЕМЕДЕЛСКА ЗЕМЯ?

Към момента фотоволтаични централи не могат да се изграждат върху земеделски земи, без смяна на предназначението им.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *